karma dla psa, zwierzęta

Karma dla psa

Opieka nad psem to nie tylko wspólne spacery, zabawa, głaskanie, ale także dbanie o jego racjonalne żywienie. Zdrowie psa w bardzo dużej mierze jest zależne od żywienia. Nie ma uniwersalnej karmy, uniwersalnego sposobu karmienia. Każdy psiak ma inne potrzeby, zależne od wieku, rasy, aktywności oraz stanu zdrowia. Jedno jest pewne. Niewłaściwe dobrana karma może powodować nadwagę, problemy z nerkami, krążeniem, układem pokarmowym oraz mięśniowym, złe samopoczucie, biegunki, wymioty, a nawet nowotwory. Na co należy zwrócić uwagę w wyborze karmy dla naszego pupila? Jaka karma dla psa będzie właściwa?

Główne potrzeby pokarmowe

Psy wbrew niektórym opinią nie mogą jeść tylko samego mięsa. Zbyt duża ilość białka w diecie może powodować zbyt duże stężenie mocznika we krwi, co może wiązać się z chorobą nerek. Jednak to nie oznacza, że mamy z czworonożnego przyjaciela zrobić wegetarianina. Pies potrzebuje białka do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Równie ważne są nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspomagają wchłanianie witamin przez organizm. Dlatego gdy psu podajemy warzywa, warto do nich dodać olej zwierzęcy. Ważne są także węglowodany obecne w ziemniakach i zbożach. Ogólnie rzecz biorąc psia dieta powinna w około 70% opierać się na białku, w ponad 20% na warzywach oraz owocach, a resztę zapotrzebowania powinny stanowić zboża.

Zapotrzebowanie energetyczne 

Jeżeli chodzi o ilość przyjmowanych kalorii na dobę to jest to zależne od wagi psiaka. Przykładowo piesek ważący 5 kg o umiarkowanej aktywności powinien przyjmować nie więcej niż 400 kcal w ciągu doby, 20 kg nieco ponad 1000 kcal, a 60 kg ponad 2000 kcal. Im większa waga psa i większa aktywność fizyczna, tym zapotrzebowanie na kalorie jest większe. 

Dawkowanie

Małe psy powinny dostawać dwie porcje jedzenia na dzień, natomiast większe psiska kilka mniejszych porcji. Ważne jest to by zwierzęta jadły mniej więcej o codziennie o tych samych porach. Psiak powinien odpocząć chwilę po jedzeniu. 

Którą karmę dla psa wybrać?

Tak jak wyżej wspomniano, nie ma na to jednolitej odpowiedzi. W każdym razie chcąc zadbać o zdrowie naszego czworonożnego przyjaciela nie możemy sięgać po karmy z najniższej półki. Takie karmy zazwyczaj zawierają zbędne dopełniacze, znikome ilości mięsa, konserwanty, barwniki, które negatywnie wpływają na zdrowie zwierzęcia, a przy dłuższym spożywaniu może to skończyć się różnymi chorobami. Wybierając karmę najlepiej skonsultować się z zaufanym weterynarzem, bądź zootechnikiem. Lekarz medycyny weterynaryjnej z całą pewnością poleci nam, to co jest najlepsze oraz najzdrowsze dla naszego pupila.